Традиції святкування Нового Року. Як святкують Новий рік у світі?
Традиція відзначати Новий Рік здається непорушною. Ми думаємо, що Новий Рік святкували завжди. Однак це не так. Історія цього свята нараховує, щонайменше, 25 століть. Вперше цей звичай з’явився в Месопотамії (Дворіччя). На думку деяких вчених саме тут, у найдавнішій цивілізації шумерів, уперше (у третьому тисячолітті) стали святкувати Новий рік.
Новий Рік міцно ввійшов у побут древніх вавилонян. Всі землеробські роботи починалися наприкінці березня, після того, як прибувала вода в Тигр і Євфрат. Протягом 12 днів святкувалося урочиста подія — настання часу перемог світлого бога Мардука над силами руйнування і смерті. Свято супроводжувалося ходами, карнавалами і маскарадами. У цей час заборонялося працювати, карати, вершити суди. Клинопис на одній зі знайдених глиняних табличок розповіла, що це були дні неприборканої волі, коли весь світовий порядок ставився нагору ногами. Раб перетворювався в пана.
Як же слов’яни дізналися про це стародавнє свято? Вченими доведено, що іудеї, що перебували у вавилонському полоні (під час правління Навуходоносора), запозичили цей сюжет і внесли його до Біблії. Від іудеїв традиція новорічного святкування перейшла до греків, а через них — до народів Західної Європи.
Час новорічних свят — це час красивою, доброї казки, яка приходить в кожен будинок в кінці кожного року з настанням зимових холодів. Новий рік приносить нам надію на краще і дарує безліч подарунків. У цей час ми починаємо відчувати себе героями казки. У кожному з нас прокидається дитина, ми починаємо сприймати те, що відбувається дитячими очима, хоча ми давно вже виросли. Але нам так само хочеться вірити в Діда Мороза і Снігуроньку, які обов’язково, коли-небудь, прийдуть до нас у дім. Вірити, що десь далеко, в безкрайніх просторах у владі снігу і льоду, живе прекрасна Снігова Королева. Ви можете зі мною не погодитися, але в душі це відбувається з кожним. А виною всьому Новий рік — час, коли виконуються самі заповітні бажання і мрії. Потрібно тільки вірити в хороше, добре, і все у нас вийде.
Святкування Нового року несе в собі самі радісні почуття і пов’язане зі світом, любов’ю і взаєморозумінням. Це свято, як і багато інших, має свої коріння в глибокій старовині. У цей день збираються найближчі люди. Чарівність новорічної ночі запам’ятається всім довго.
У Росії Новий рік стали відзначати згідно з указом Петра Першого з 1 січня 1700 року. До цього початок нового року відзначали 1 вересня. Це свято з ялинкою (хоча при Петрі Першому ялинку не прикрашали, а прикрашали лапи, гілочки), прикрасами, карнавалами дуже полюбилися російського народу. Тепер це один з найулюбленіших наших свят. А чи знаєте ви, що раніше, замість ялинки прикрашали інші дерева. Це були вишні, спеціально вирощені в діжках. Раніше люди вважали, що всі дерева наділені добрими силами, що в них живуть добрі духи. І розвішуючи на деревах пригощання — подарунки, намагалися задобрити цих духів. Ну а вічнозелена ялина займала особливе місце серед усіх дерев. Вона була священним центром, «світовим древом», що символізує саме життя і нове відродження з темноти і мороку. Раніше замість іграшок на дерева вішали різні плоди, наприклад:
яблука — символ родючості
горіхи — незбагненність божественного промислу
яйця — символ життя, що розвивається, гармонії і повного благополуччя.
Як відомо, звичай прикрашати оселю ялиновими гілками, пішов від Петра Першого. У 30-ті роки XIX століття ялинки ставилися на свято тільки в будинках петербурзьких німців. До кінця XIX століття ялинки стали головною прикрасою і міських і сільських будинків і в XX столітті були невіддільні від зимових свят аж до 1918 року, коли через приналежність прикрашеної ялинки до Різдва (тобто релігії церкви) вона була заборонена на цілих 17 років ( до 1935). І тільки в 1949 році 1 січня став неробочим днем. Так що ставити ялинки в будинках це не таке вже й стародавній винахід, як може здатися. Йому у нас на Русі років 60-65 (не більше).
Жоден новорічне свято не мислимо без багато і яскраво прикрашеної ялинки. У багатьох країнах крім ялинки будинок прикрашається букетами омели. Цей звичай стався з Англії. У святковий вечір вдома англійців прикрашаються цими рослинами. Букетики омели є навіть на лампах і люстрах, і, за звичаєм, ви можете поцілувати людини, що стоїть в середині кімнати під букетиком омели.
У Чехії та Словаччини з величезним нетерпінням цього свята чекають молоді дівчата, адже саме в ніч перед Різдвом вони дізнаються, чи вийдуть заміж цього року? Доказом служить … домашня Гапочка, яку вони повинні кинути через голову у напрямку до дверей. Якщо Гапочка впаде носком до дверей, незабаром з’явитися і наречений, а якщо у напрямку до кімнаті, нареченій доведеться чекати ще 1 рік.
Новорічні свята в Італії досить спрощені. Старі традиції дотримуються рідко, в основному в селах. У день перед Різдвом працюють тільки до обіду, а після обіду прикрашають ялинки і готують подарунки. Стародавній звичай вимагає, щоб подарунки підносили старою жінкою, бефіной. Але вона роздає подарунки після Нового року, 7 січня.
У країні висхідного сонця — Японії — всі жителі міст і сіл вранці 1 лютого виходять на вулицю зустрічати схід сонця. Коли перші сонячні промені опромінюють землю, японці вітають один одного з наступаючим роком і обмінюються подарунками. А вечір прийнято проводити в колі сім’ї. І щоб не пускати злих духів до себе в будинку, вони перед входом в будинок вішають вінки з соломи. Вони вважають, що це приносить їм щастя. А ще у них є такий звичай — сміятися в момент настання Нового року.
Як ми всі знаємо в Японії і в інших країнах Сходу, згідно з календарем, прийнятому в цих країнах, в межах 12-річного циклу щороку проходить під знаком якої-небудь тварини. Людина, народжена в певному році, отримує ряд властивостей, залежно від яких складається його доля.
Ось ці тварини:
— щур (агресивність) .. .2008, 2020 …
— бик (робота, сім’я, батьківщина) … 2009, 2021 …
— тигр (енергія) … 2010, 2022 …
— кіт/кролик (спокійна людина) … 2011, 2023 …
— дракон («не все золото, що блищить «)… 2000, 2012 …
— змія (мудрість) … 2001, 2013 …
— кінь (чесний чоловік) … 2002, 2014 …
— коза/вівця (примхлива) … 2003, 2015 …
— мавпи (хитрість ) … 2004, 2016 …
— півень (фанфарон) … 2005, 2017 …
— собака (справедливість) … 2006, 2018 …
— свиня/кабан (добра старовина) … 2007, 2019 …
В іншій східній країні — В’єтнамі — Новий рік зустрічають вночі. З настанням сутінків в’єтнамці запалюють багаття в парках, садах чи на вулицях. Біля них збираються кілька сімей, на вугіллі готують особливі ласощі з рису. У цю ніч забувають всі сварки, прощають всі образи, адже Новий рік — це свято дружби! Весь наступний день в’єтнамці проводять у родині. В’єтнамці вірять. що перша людина, яка увійде до них у будинок у Новому році принесе їм удачу, або ж навпаки — горе і нещастя. Тому, мій Вам рада — у ці дні зустрічайтеся тільки з перевіреними людьми, про всяк випадок.
Дуже красиво під час святкування Нового року в Китаї. Вся країна схожа на великий куля, що світиться. А відбувається це тому, що під час святкової процесії, яка протікає по вулицях Китаю в новорічну ніч, люди запалюють безліч ліхтарів. Це робиться для того, щоб освітити собі шлях в Новий рік. Так як вони вважають, що новий рік оточений злими духами і нечистими силами, то вони відлякують їх за допомогою хлопавок і феєрверків.
У Монголії Новий рік збігається зі святом скотарства, тому для нього характерні спортивні змагання, перевірки на спритність і сміливість. Навіть Дід Мороз приходить у них в одязі скотаря.
У Бірмі Новий рік наступає в самий жаркий час року, тому його прихід відзначається так званим «фестивалем води», коли люди при зустрічі поливають один одного водою. Традиція обливання водою-це свого роду побажання щастя в Новому році.
А в Ірані Новий рік зустрічають 21 березня. Там люди за кілька тижнів до Н. р. висаджують в невеликі горщики зерна пшениці. До Нового року вони сходять — це символізує початок весни і Нового року.
Дуже красиві обряди зустрічі Нового року в Індії . Там люди прикрашають себе рожевими, червоними, білими квітами. В індусів існує своє правило дарування подарунків. Наприклад, подарунки для дітей кладуться на спеціальний піддон. Вранці дітям закривають очі і підводять до цього таці.
У Ірландії ввечері, напередодні Нового року, всі розкривають двері своїх будинків.
Традиції святкування Нового Року. Як святкують Новий рік у світі?
Повернутись на сторінку Все про Новий рік