Китайський Новий рік 2018. Коли настане рік Собаки? Як відсвяткувати, що подарувати? Китайський новий рік 2018 — 16 лютого 2018 року. Де і як зустрічати китайський Новий рік 2018? Правила підготовки до китайського Нового року Історія китайського Нового року Що і як дарувати на китайський Новий рік? Традиції китайського Нового року для кожного святкового дня
Китайський Новий рік 2018. Коли настане рік Собаки? Як відсвяткувати, що подарувати?
Виходячи з традицій, які складалися упродовж віків, Новий рік в Китаї прийнято зустрічати двічі. Перший раз китайці відмічають свято традиційно разом зі всім світом, в ніч на 1 січня. Другий раз — за своїм стилем, причому дата свята щорічно змінюється і залежить від даних місячного календаря. Китайці обчислюють перший день повного місяця в першому місяці року, — він і стає початком числення Нового року. Піднебесна славиться незвичайними новорічними звичаями і поглядами, які незвичні для представників слов’янських народів. Отже, які ж особливості підготовки і зустрічі Нового року 2018 в Китаї?
Китайський новий рік 2018 — 16 лютого 2018 року
Новий рік 2018 за китайським календарем настане 16 лютого 2018 року, а закінчиться 4 лютого 2019 року. Щороку має свого покровителя — тварину, яка стане повноправним хазяїном певного періоду. 2018 роком правитиме Собака. Також китайці для кожного року обирають колір і стихію. У нступаючому році, правлячим кольором буде жовтий, а стихією — Земля.
Де і як зустрічати китайський Новий рік 2018?
У Китаї головне свято відмічають інакше, ніж в Європі. Новорічна урочистість триває 15 днів. Так, в 2018 році воно продовжиться з 16 лютого по 3 березня включно. Звичайно, не усі святкові дні вважатимуться офіційними вихідними. Але це не перешкодить людям щодня наслідувати традиції, проводячи певні обряди і ритуали.
Новий рік за китайським стилем — це гарний привід не лише порадувати близьких людей подарунками і приємними сюрпризами, але й зібратися усією сім’єю за святковою трапезою. А якщо врахувати, що хазяїн року — Собака — вчить шанувати традиції, бути хранителем сімейного вогнища, а стихія Землі символізує достаток, родючість і відродження. Кращим варіантом зустрічі Нового року буде перебування в домашній обстановці.
Якщо традиційний варіант святкування Нового року (у ніч на 1-е січня) припускає грандіознішу урочистість, то 16 лютого 2018 року краще бути виключно в колі найближчих людей. Китайці ототожнюють цей день з єднанням усіх родичів і возз’єднанням роду. Щоб рік був вдалим, потрібно дотриматися вказаної традиції. Тоді жовтий земляний Собака упродовж усього періоду свого правління оберігатиме від неприємностей, даруючи щасливі моменти.
16-го лютого не варто влаштовувати шикарне багатогодинне застілля з гучними співами і танцями. У ідеалі це має бути спокійна сімейна вечеря з даруванням дрібних подарунків і обміном люб’язностями. Не забудьте у черговий раз сказати своїм родичам про те, що ви їх любите і цінуєте. Іншими словами, свято повинне проходити практично за класичним сценарієм традиційного Нового року, лише в мініатюрі.
Правила підготовки до китайського Нового року
Готуватися до майбутньої урочистості китайці починають за декілька днів. Буквально скрізь — в будинках, робочих офісах, на міських вулицях — наводиться тотальний лад. Викидаються непотрібні, поламані і старі речі. Щоб нейтралізувати погану енергію у будинку/квартирі вимивається буквально все — від горища з його найзатишнішими місцями до вхідних воріт, розташованих на присадибній ділянці. У такий спосіб китайці звільняють шлях для вступу оновленої життєвої енергії.
Замість традиційної новорічної ялинки китайці використовують Світле дерево. Усі приміщення житла прикрашаються гірляндами, зображеннями, статуетками і фігурками тварини, яка править наступаючим роком. На вхідні двері обов’язково вішаються різнокольорові стрічечки. Їх має бути 5 шт. Вони символізують успіх у п’ятьох основних життєвих сферах: сімейній; діловій; фінансовій; любовній; у сфері здоров’я.
Увечері в кожній китайській сім’ї накривається святковий стіл. Центральними блюдами, без яких жоден китаєць не сяде за новорічний стіл, є всілякі солодощі, скибочки рису, приправлені спеціями, а також національні пельмені. Рис втілює матеріальне благополуччя. Пельмені також вважаються символом достатку і багатства. Вони обов’язково повинні мати форму справжніх золотих зливків. А солодощі — уособлення того, що кожному члену сім’ї в новому році житиметься дуже «солодко», тобто його в усьому супроводжуватиме вдача.
Стіл на Китайський Новий Рік сервірується з урахуванням виділення місць навіть під тих членів сім’ї, які в силу будь-яких причин не змогли приєднатися до спільної святкової трапези. Для них ставляють тарілки і столові прилади, ставлять келихи з напоями, а поруч кладуть серветки. Китайський звичай зустрічати Новий рік суто у сімейному колі дуже важливий і порушується рідко.
Після того, як Новий рік зустріли усією сім’єю, багато китайців в подальші святкові дні вирушають у гості до друзів.
Історія китайського Нового року
Витоки цього свята йдуть в середні віки. Існує 3 легенди, які пояснюють його походження.
Перша легенда
У давнину жила одна бездітна жінка, яка горювала з приводу нездатності зачати дитину. Але сталося диво! Вона змогла завагітніти після того, як її чоловікові приснився сон. Чоловікові приснилося, ніби до нього прилетів Птах-Фенікс і принес у дзьобі рисове зернятко. Чоловік з’їв зерно. За 9 місяців у жінки народився син. Доля хлопця була складною. Мати померла відразу після пологів, батько одружився вдруге. Мачуха виявилося злою людиною. У її душі зрів підступний план: зжити хлопчиська зі світу. Їй вдалося намовити чоловіка, щоб той убив сина. Але задумка не вдалася, хлопець дізнався про підступні плани і втік із будинку. Хлопчик потрапив на службу до імператора, якого підкорила юнацька мудрість і доброта. На знак визнання імператор видав за хлопця заміж двох своїх дочок, а також замість свого сина передав юнакові престол. Імператорська корона торкнулася голови хлопця, коли був перший день молодика. Після цього в небі запалилося 10 «сонць» — це було знамення, що юнак обраний самими Богами. Коли хлопець постарів, і прийшов час передавати кермо влади, він, так само, як і його правитель-попередник, передав корону не своєму синові, а абсолютно сторонньому чоловікові, якого коронували теж у перший день молодика. Так і виникла традиція відмічати Новий рік в пам’ять усіх імператорів, завдяки мудрості яких Піднебесна процвітала впродовж багатьох століть. Це свято завжди втілювало надії на нові звершення і перемоги, як в усій країні, так і в житті окремої людини.
Друга легенда
Предки сучасних китайців вірили, що пробудження природи і усього живого на Землі після тривалого зимового сну починається після першого молодика. У зв’язку з тим, що Новий рік завжди вважався символом відродження і оновлення, початок цього свята був приурочений до дня першого молодика. Говорять, що саме цей період є витоком нового річного циклу.
Третя легенда
Цей варіант походження Нового року найбільш популярний серед китайців. Проте саме його вважають самим міфічним з усіх існуючих варіантів. Говорять, що на дні морської безодні проживає кровожерне чудовисько, яке може виходити на сушу лише один раз в році, — в молодика. Вирвавшись з морських глибин, тварюка починає пожирати усе живе, що трапляється на її шляхи: тварин, плоди дерев і кущів, овочі і навіть людей і дітей. Одного разу чудовисько постукало в двері одного із будинків. Двері відкрив маленький хлопчик, на якому була надіта піжама яскраво-червоного кольору. Мати хлопчика побачила, що на порозі чудовисько, і почала стукати палицею об стіни. В результаті чудисько злякалося і втекло геть. Тоді люди зрозуміли, що тварюка боїться червоного кольору і гучних звуків. Звідси і повелася традиція виготовляти новорічні прикраси з переважанням червоного кольору. Також в Новий рік люди завішували вікна і вхідні двері своїх домів червоною тканиною і підкидали в камін бамбукові палички, які при згоранні видають гучний характерний тріск.
Що і як дарувати на китайський Новий рік?
У Китаї не прийнято підносити грандіозні новорічні подарунки. Як правило, батьки дарують своїм дітям гроші, вкладені в конверти червоного кольору. Ці конверти називають «щасливою сумою», яка покликана принести достаток в новому році. Вітаються і дрібні подарунки:
- всілякі сувенірів;
- амулети, талісмани, обереги;
- набори солодощів;
- фігурки хазяїна року (у 2018 році це фігурки Собак і цуценят);
- листівки з вітальними словами і новорічними побажаннями.
Але підносячи подарунки на китайський Новий рік, слід пам’ятати про деякі правила:
У Китаї не прийнято дарувати подарунки, загорнуті в папір або упаковані в коробку синього і білого кольорів. Ці кольори вважаються символом трауру.
Також при святкуванні Нового року не має бути присутнім число «4» — воно втілює смерть.
Неприпустимо підносити презент адресатові в присутності інших. Цей процес дуже особистий і повинен відбуватися наодинці. При цьому подарунок передається не однією, а двома руками.
Будь-який подарунок має бути у вигляді парних предметів. Наприклад, якщо даруєте фігурку символу року, то їх повинно бути дві.
Презенти повинні даруватися за старшинством. Першим свій подарунок отримує той, хто старше усіх за віком. Останнім подарунок підноситься самому молодшому адресатові.
Традиції китайського Нового року для кожного святкового дня
1 день. Опівночі уся сім’я сідає за стіл, на якому є присутніми традиційні блюда — рис, солодощі, пельмені, рибна і м’ясна продукція. Сім’ї, які проживають у південних регіонах країни, ласують омарами, качкою, в’яленим м’ясом і китайською ковбасою. Після сімейного застілля люди вирушають у гості з подарунками. Багато китайців дарують один одному по два мандарини — символ щастя, любові і процвітання. На вулицях влаштовуються масові гуляння з вибухами петард, фейєрверків, із запаленням бамбукових паличок і бенгальських вогнів.
День 2. Найбільш важливою традицією цього дня є ранішня молитва, звернена до Богів. Кожен просить про те, про що мріє найбільше. Далі китайці продовжують наносити візити друзям і родичам, підносячи і отримуючи подарунки. Якщо цього дня поряд із вхідними дверима у своє житло китайці бачать убогих людей, вони обов’язково допомагають їм в силу можливостей. Хтось виносить їжу, хтось — одяг, а деякі дають гроші.
День 3. Цього дня не прийнято ходити у гості і запрошувати гостей до себе додому. Не підносять і подарунків, не виголошують привітальних промов і не накривають святковий стіл. Третя доба Нового року називається «Червоним Собакою» або «червоним ротом». Усі члени сім’ї повинні знаходитися вдома в спокійній і затишній обстановці.
День 4. Китайці продовжують відвідувати своїх друзів, колег, знайомих і далеких родичів, підносячи їм подарунки. Цей день стає фіналом для співробітників найбільших корпорацій, оскільки в подібних організаціях для святкування Нового року виділяється всього 2—4 дні. Робочий процес входить у своє звичне русло.
5 і 6 день. Сьогодні готується національне новорічне блюдо під назвою «Бобо». Візуально воно нагадує українські галушки, але його смак більше схожий із смаком пельменів. У давньому Китаї бобо споживали упродовж 5-ти діб. Але сучасні китайці їдять його лише два дні. Поступово люди починають вливатися у будні, багато хто виходить на свої робочі місця. Але перший робочий день завжди знаменується красивим салютом.
День 7. Упродовж багатьох віків 7-а доба новорічних свят вважається днем появи людства на Землі. Усі китайці святкують цю подію, замовляють молебні, відправляють Богові слова вдячності за створення людей. Увечері передбачається святкова трапеза. На столі обов’язково є присутнім таке блюдо, як «Юшенг» (сира риба). Якщо з’їсти шматочок цього блюда, увесь рік буде успішним і прибутковим.
День 8. Вважається, що саме на 8-й новорічний день зародилося перше у світі рисове зерно. Китайці вірять, що за погодою цього дня можна судити про якість і кількість майбутнього врожаю. Якщо погода гарна, врожай буде багатим, якщо йдуть дощі, вітряно і холодно — мізерним. Також цього дня прославляють зірки, на їх честь люди ходять до храму і запалюють курильні ароматичні свічки. Увечері сім’ю чекає чергове застілля, де головним блюдом є національні «колобки».
День 9. Сьогодні вже велика частина китайців знаходиться на своєму робочому місці. Ті ж, хто продовжує відпочивати, весь день моляться і запалюють пахощі. Цей день ознаменований звільненням китайського народу від японських піратів-загарбників. Ще сьогодні китайці святкують день неба і народження Нефритового Імператора. Із цього приводу відвідують храми, просять про благополуччя і підносять Богам жертовну їжу. Офіційно 9-й день — початок Нового року.
День 10. В усіх храмах горять свічки і пахощі в ім’я дня каменю. Сьогодні ніхто із китайців не використовує предмети, для виготовлення яких використовувався камінь. Люди продовжують ходити у гості і приймати гостей у себе удома. Час проводять переважно за іграми (шахи, шашки, гральні кістки і тому подібне).
День 11. День зятів. Усі тесті влаштовують на честь подружжя своїх дочок справжню урочистість. Дотримуються усі правила: говоряться вітальні слова, підносяться подарунки, вечірньої пори накривається стіл.
День 12. День очищення, коли організм має бути звільнений від вживання зайвої кількості їжі. Адже в попередні дні люди споживали багато жирних і калорійних продуктів. Прийнято їсти лише вегетаріанську їжу. Підприємці ходять в храм і моляться Богам, просячи у них успіху в бізнесі, захисту від конкурентів і перемоги над ними.
13 і 14 дні. Ці дні є підготовчим періодом до останнього новорічного дня — свята ліхтарів. Китайці купують або самостійно виготовляють різні прикраси, ліхтарі і навіси до них. Використовується папір, глина, тканина, живі рослини. Очищення організму триває, тому люди їдять переважно вегетаріанську їжу.
День 15. Завершуючим новорічним днем є свято ліхтарів. Він вважається сімейним. Увечері усі домочадці збираються у великій вітальні і власноручно виготовляють ліхтарики. Потім влаштовується вечеря з нагоди закінчення свята. На стіл виставляються такі блюда, як пельмені, рисова солодка каша, а також кульки з рисового борошна із солодкою начинкою усередині. Після урочистої вечері уся сім’я вирушає на вулицю, тримаючи в руках виготовлені ліхтарі. На вуличних естрадах проходять концерти.
Чого чекають китайці від 2018 року?
У Китаї прийнято вважати, що рік наділений рисами тварини, яка сходить на престол. У зв’язку з тим, що наступним роком правитиме жовтий земляний Собака, рік обіцяє стати неоднозначним періодом у багатьох областях. Попри те, що ця тварина має найбільш благородні риси вдачі — доброзичливість, справедливість, чесність, вірність — іноді їй властиві такі риси, як непередбачувана поведінка і лінь. Але китайці вірять, що не високосний 2018 рік, посилений стихією Землі і жовтим кольором, буде переважно спокійним і стабільним. Цей період у кожну сім’ю повинен принести гармонію і заспокоєння. Професійні китайські астрологи упевнені, що цього року покращиться економічна ситуація у світі, закінчаться жорстокі протистояння і війни, багато людей зможуть поліпшити якість свого життя. А ще 2018 рік вважається найбільш сприятливим періодом для створення сім’ї і серйозних стосунків, одруження, зачаття і народження дітей. Також китайці вірять, що якщо у святковий день погодувати усіх собак, які зустрінуться на вулиці, рік принесе небувалу удачу, подарує міцне здоров’я і успіх в любові.